Супрунович С. В.
Волинський національний університет імені Лесі Українки, м. Луцьк
Представлення в Moodle лабораторних робіт з інформаційних технологій у фармації в умовах невизначеності
Освітній компонент "Інформаційні технології у фармації" викладається студентам другого року навчання напряму підготовки 226 Фармація, промислова фармація. Навчальне навантаження становить 120 годин, з них 38 годин припадає на лабораторні заняття, котрі проводяться в комп'ютерному класі.
Інструкції до лабораторних робіт були розміщені в дистанційному курсі LMS Moodle. Для цього був використаний ресурс "Сторінка", як найбільш простий та зручний для використання.
Лабораторні заняття проходили за наступним сценарієм -- студент приходив на заняття, заходив у свій акаунт університетської системи LMS Moodle [1], знайомився з інструкцією до лабораторної роботи, виконував завдання, при необхібності консультувався з колегами або викладачем. Контроль над виконанням лабораторної роботи здійснювався викладачем, і по закінченні виставлялася оцінка. Не було необхідності використання додаткових можливостей LMS Moodle для перевірки робіт та виставлення оцінок.
Після початку повномасштабного вторгнення ситуація змінилась. З'явилась небезпека рактетних ударів, були запроваджені повітряні тривоги. Наразі у Волинському національному університеті імені Лесі Українки проводиться очне навчанна -- студенти відвідують аудиторні заняття. Проте, під час повітряної тривоги студенти мають покинути аудиторію, в котрій проводилось навчання, й перейти в укриття.
Передбачити, чи буде повітряна тривога під час проведення заняття, неможливо. Якщо повітряна тривога застала студентів під час виконання лабораторної роботи, очевидно, що вона не може бути виконана в цей час. Тому виникає проблема -- як, і коли зробити лабораторну роботу. Переносити лабораторне заняття на інший час -- не вихід, тоді також може трапитись повітряна тривога.
Єдиний вихід -- перенести виконання лабораторної роботи на самостійне вивчення. Студент виконує роботу в той час, коли й де йому зручно. Задача викладача -- організувати прийом та перевірку робіт в асинхронному режимі. Якраз LMS Moodle надає такі можливості.
Наш підхід заключається в тому, щоб подавати інструкції до лабораторних робіт не у вигляді ресурсу "Сторінка", а у вигляді ресурсу "Завдання".
Для студента ресурс "Завдання" практично не відрізняється від ресурсу "Сторінка", лише додається блок для здачі завдання. Для викладача цей ресурс надає додаткові можливості, а саме - можна налаштувати терміни здачі завдання, оцінки то що.
Коли ми створюємо ресурс "Завдання", ми налаштовуємо лише максимальний бал та ідентифікатор ресурсу, щоб можна було потім бачити оцінку. Якщо заняття проходить в штатному режимі, робота студента з ресурсом "Завдання" не відрізняється від роботи з ресурсом "Сторінка" -- студент виконує лабораторну роботу на лабораторному занятті в комп'ютерному класі й одержує оцінку.
Якщо трапляється повітряна тривога, лабораторне заняття вже не може бути проведене в штатному режимі. Тоді воно висувається на самостійне вивчення. В ресурсі "Завдання" включається термін здачі завдання. Звичайно для здачі завдання надається два тижні. Студент виконує лабораторну роботу поза аудиторією, прикріпляє результати виконання в якості відповіді до завдання, та відправляє на перевірку. Викладач перевіряє завдання та виставляє оцінку.

Рисунок 1. Переключення параметрів завдання у випадку його відправлення на самостійне опрацювання
Перенесення завдання в режим самостійної роботи актуалізує ще одну проблему -- проблему наявністі програмного забезпечення на комп'ютерах студентів. У комп'ютерному класі звичайно всі програми, необхідні для навчання, встановлені та налаштовані. Коли студент виконує лабораторну роботу дистанційно, він стикається з необхідністю встановлення відповідного програмного забезпечення. І не завжди цей процес протікає гладко й просто, і постає необхідність додаткового налаштування. Щоб нівелювати цей процес, студентам пропонується при необхідності скористатись додатковими можливості для вивчення необхідних технологій.
Розглянемо приклади. Приклад перший -- використання R-статистики [2]. Хоча R-статистику можна інсталювати на комп'ютері, існує ряд інтернет-сервісів, що забезпечують виконання R-коду. В тому числі хмарний сервіс RStudio [3]. R-статистика у фармації використовується для аналізу та візуалізації даних, моделювання різних процесів, розробки нових лікарських засобів та клінічних випробувань. Знайомство з цією програмою проводиться протягом чотирьох лабораторних робіт -- це основи R-статистики, базові графічні властивості R-статистики, використання R-статистики для обробки даних, візуалізація даних з використанням надбудови RStudio. В даному повідомленні наведено приклад лабораторної роботи (Приклад 1. Лабораторна робота. Базова статистика в R) -- використання R-статистики для статистичної обробки даних. В завданні не виставлено жодних сроків для виконання.
Другий приклад -- TeX, він може бути інстальований на персональному комп'ютері у вигляді дистрибутивів MikTeX [4], TeXLive [5], або у вигляді веб-сервісу Overleaf [6]. TeX у фармації використовується для підготовки кваліфікаційних робіт, статей у наукових журналах, автоматизації підготовки різноманітних звітів. Окремо розвивається мова опису формул, котра основана на TeX, а також технологія опису бібліографічної інформації BiBTeX. Знайомство з цією технологією проводиться протягом чотирьох лабораторних робіт -- це основи TeX, формули TeX, структурування документу TeX, опис бібліографічних посилань за допомогою BiBTeX. В даному повідомленні наведено приклад лабораторної роботи (Приклад 2. Лабораторна робота. Формули TeX) -- використання технології TeX для відображення математичних формул.
Таким чином LMS Moodle пропонує гнучкі засоби для управління навчальним процесом, які дозволяють викладачу ефективно керувати способами взаємодії із студентами в умовах невизначеності, переключаючись у разі необхідності з очного способу навчання на дистанційний, і навпаки.
Список використаних джерел
- Навчальна платформа LMS Moodle. Волинський національний університет імені Лесі Українки / moodle.org. Moodle 2.4. URL: https://moodle.vnu.edu.ua (дата звернення 26.05.2024)
- R Core Team. R: A Language and Environment for Statistical Computing / R Foundation for Statistical Computing, Vienna, Austria. 2023. URL: https://www.R-project.org (дата звернення 26.05.2024)
- RStudio Team. RStudio: Integrated Development for R. RStudio / PBC, Boston, MA. 2024. URL: https://posit.co (дата звернення 26.05.2024)
- MikTeX: TeX distribution / © 2023 Christian Schenk. URL: https://miktex.org (дата звернення 26.05.2024)
- TeX Live: TeX distribution / 1996-2024. TeX user groups. URL: https://tug.org/texlive (дата звернення 26.05.2024)
- Overleaf / © 2024 Overleaf. URL: https://www.overleaf.com (дата звернення 26.05.2024)