Бикова Л.А., Шумакова І.В.
КЗ «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №29 Маріупольської міської ради Донецької області»
Дистанційне навчання на базі вебсистеми Moodie: освітній простір та облік успішності
Комунальний заклад «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №29 Маріупольської міської ради Донецької області» є однією з базових шкіл Донеччини, які беруть участь у регіональному проекті «Дистанційна освіта школярів Донеччини». Роботу у проекті було розпочато у грудні 2015 року під керівництвом фахівців відділу дистанційної освіти Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти , якими було створено регіональну веб-систему дистанційного навчання учнів https://eschool.dn.ua/.
Мета проекту − забезпечення рівного доступу дітей і дорослих будь-якого віку та стану здоров’я (у т.ч. – з тимчасово окупованих територій) до якісної основної або додаткової освіти на дистанційній основі та можливості отримання відповідного документу про освіту державного зразка.
Таким чином, наша школа надає освітні послуги за дистанційної формою у освітньому середовищі Moodle з вересня 2016 року. Педагогічний колектив школи пройшов корпоративне навчання на курсах з опанування інструментарієм Moodle та методикою організації дистанційного навчання, які проводили безпосередньо у школі фахівці відділу дистанційної освіти Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Після окупації Маріуполя наш заклад освіти припинив надання освітніх послуг, але запит на продовження навчання серед учнів нашої школи та інших закладів освіти міста, що виїхали закордон залишився. Завдяки можливостям регіонального освітнього середовища Moodle учні нашої школи мали змогу долучитися до курсів інших шкіл-учасниць проекту, які перебували на вільній території. Колеги з партнерських шкіл мали змогу зайти на курси наших вчителів та продовжувати освітній процес. Згодом саме платформа Moodle стала підґрунтям відродження освітнього середовища нашої школи в дистанційному форматі. З 1 вересня 2024 року школа відновила роботу в дистанційному форматі для 947 учнів. Протягом 2-х воєнних років заклад освіти забезпечує умови для дистанційного навчання майже для 1000 учнів та можливість працевлаштування для 45 педагогів, медіації для маріупольців, які перебувають у різних куточках світу. На платформі створено 30 класів та понад 500 авторських предметних курсів.
Структура шкільної платформи Moodle повторює структуру школи за ступенями. Всі класи згруповані за ступенями навчання, в кожному класі створено предметні сторінки відповідно до навчальної програми та сторінку класного керівника, на якій розміщується інформація для батьків та учнів (розклад, інструкції, структура навчального року) , додається контент до виховних заходів за планом.
Предметні сторінки довелося адаптувати для поурочного формату за датами у календарно-тематичному плануванні. Було вироблено універсальну структуру дистанційного уроку:
1. Лекція, навчальне відео.
2. Практичне завдання:
інтерактивні вправи, тренажери, письмові роботи.
3. Консультації, онлайн-уроки.
4. Контроль (самоконтроль, поточний, підсумковий).
5. Форумы, обговорення, дискусії.
Відео-уроки ВШО у цій структурі – лише один з елементів. Дуже важливо дотримуватися принципу навчання у зручний для учня час. На жаль, часто відбувається підміна поняття дистанційне навчання поняттям онлайн-уроки. Зауважуємо, що телевізійні онлайн-урокі ─ це чудово, але діти часто їх дивляться як пізнавальні фільми. Тому ми рекомендуємо їх в якості додаткового матеріалу, а головна увага нашому дистанційному контенту та онлайн-урокам вчителів-предметників школи, які відбуваються за сталим розкладом. Можливості навчального середовища Moodle дає змогу не перевантажувати учнів постійними онлайн-уроками, які не найкращим чином впливають на здоров’я учня. Навчальний процес в нашому освітньому середовищі відбувається у синхронному(онлайн-урок) та асинхронному (дистанційний урок) режимі за сталим розкладом. З кожного предмету розроблене тестування з діагностування рівня освітніх втрат на початку навчального року, таке діагностування проходять нові учні протягом тижня після зарахування, результати таких тестів виключаються із загального оцінювання, за результатами вчитель-предметник вносить зміни до календарно-тематичного планування з метою подолання освітніх втрат і розривів. Для окремих учнів у співпраці класного керівника, вчителів-предметників та батьків створюються індивідуальні освітні траєкторії навчання та оцінювання.
Одна зі зручних можливостей платформи ─ електронний журнал. У ньому зберігаються не тільки оцінки, а й роботи учнів, навіть усні відповіді у вигляді аудіо-файлів або покликань зафіксовано на платформі, завдяки цьому у вчителів не виникає складнощів із заповненням шкільної документації, а батьки мають змогу відстежувати успішність учнів та відвідуваність занять (час входу та виконання кожного завдання фіксується). Електронний журнал, синхронізований з навчальною платформою, ми налаштували за принципом паперового класного журналу, в якому повноцінно відображається успішність учнів класу та структура курсу відповідно до календарно-тематичного планування. Предметна сторінка кожного курсу організована за зразком правої сторінки паперового класного журналу та містить інформацію про номер, дату, зміст уроку. Вчитель має можливість додавати окремими елементами оцінювання поточні оцінки одразу після проведеного онлайн-уроку, оцінки за ведення зошитів, результати навчання у класах НУШ, скориговану оцінку після оцінки за семестр. З метою збереження інформації про успішність учнів учителі-предметники після закінчення навчального семестру зберігають резервні копії сторінок журналу, які архівує класний керівник. Копії журнальних сторінок зберігаються у теці з особовими справами учнів кожного класу на корпоративному гул-диску. Такий електронний журнал дозволяє вчителю
- Мати постійний доступ до календарного планування, навчальної програми, підручника.
- Створювати банк власних методичних розробок.
- Користуватися можливістю створенні тестів та завдань безпосередньо на платформі з автоматичним виставленням оцінок до журналу.
- Перевіряти письмові роботи, користуючись інструментарієм мудл.
- Виставляти поточні оцінки через додавання елементів оцінювання безпосередньо після проведеного онлайн уроку.
- Мати банк учнівських робіт з метою академічної доброчесності.
- Отримати інформацію про час відвідування платформи, види діяльності.
Учням та батьками
- Мати план та графік виконання перевірочних робіт (маршрутний лист)
- Отримувати сповіщення про необхідність виконати обов’язкові роботи та повідомлення від вчителів.
- Можливість передивитися матеріал попередніх уроків.
- Виконувати завдання у зручний час.
- Мати доступ до журналу оцінювання з кожного предмету.
Переваги шкільного середовища moodle:
1. Вхід за одним паролем, вільне пересування між предметними сторінками.
2. Єдина структура предметних курсів.
3. Загальні вимоги до надання робіт, оцінювання.
4. Захист персональних даних.
5. Електронний журнал оцінок, банк учнівських робіт.
6. Можливість впровадження різних форм та інноваційних технологій навчання (дистанційне, змішане, перегорнутий клас).
7. Умови для створення індивідуальної траєкторії навчання (час, простір, обсяг інформації).
Змішаний формат навчання ми вважаємо за оптимальний, коли якісно поєднується контакт вчителя з учнем у школі і доступність всіх сучасних інструментів і форм освіти на шкільній дистанційній платформі. Вчителі мають планувати уроки з обов’язковим використанням платформи (додатковий матеріал, навчальне відео, тренувальні, контрольні тести, індивідуальні та групові проекти). Перехід до змішаної форми навчання дозволяє розвивати математичну компетенцію учнів, готувати їх до здобуття знань у майбутньому на різних онлай-платформах, самовдосконалюватися вчителям, опановувати роль тьютора.
Для вчителів створені умови для професійного зростання та розвитку завдяки курсовій підготовці, педагогічній інтернатурі, взаємонавчанню та самоосвіті. У спеціальному курсі «Віртуальна вчительська» є розділ «Атестація», який містить покликання для ознайомлення з Положенням про атестацію, покликання на безкоштовні тематичні курси з цифрових технологій, інклюзивного навчання, психологічної підтримки, зразки бланків-клопотання про затвердження курсів, таблиці відомостей про курсову підготовку вчителя, яку ми рекомендуємо вести кожному педагогу у міжатестаційний період, зразки оформлення презентацій для міського методичного міксу.
Віртуальна учительська ─ невід’ємна частина нашого освітнього середовища, яка містить відомості про структуру навчального року, покликання на інтерактивний розклад уроків, єдиний календар з нумерацією тижнів, на інтерактивні таблиці зі звітами, теку з особовими справами учнів та вчителів, методичні рекомендації щодо викладання навчальних предметів та заповнення журналів, інструкції щодо роботи на платформі для вчителів та учнів, які постійно доповнюються відео-інструкціями за запитом вчителів. За прямим покликанням вчителі мають можливість з віртуальної учительської перейти безпосередньо на інтерактивні таблиці звіту та додати необхідну інформацію, яку зручно обробляти адміністрації.
У 2023-2024 навчальному році до освітнього простору нашої школи ми прийняли трьох інтернів. Для організації роботи з педагогічної інтернатури було створено окремий курс, до якого долучено у якості менторів педагогів-наставників, а у якості учнів − інтернів. На курсі у вільному доступі матеріали для самоосвітньої діяльності інтернів: документи та теоретичні матеріали, покликання на безкоштовні курси, анкети для вивчення запитів та тести для діагностування здобутих знань та навичок. За прямим покликанням є можливість перейти на корпоративний диск до теки інтернатура, в якій кожен інтерн має індивідуальний кейс з наказом про організацію педагогічної інтернатури, програмою педагогічної інтернатури, графіком взаємовідвідувань уроків, діагностувальною картою проведених уроків, відомостями про курсову підготовку, наукову та педагогічну діяльність, власні методичні продукти. Ці кейси є основою для складання звіту про проходження педагогічної інтернатури.
Отже, розбудовуючи освітнє середовище нашої школи на базі Moodle, ми намагаємося відповідати на виклики воєнного у
дистанційному навчанні:
- вхідний контроль
- комплексні діагностувальні та контрольні роботи
- діагностування та подолання освітніх втрат
- індивідуальна освітня траєкторія
електронному документообігу:
- електронний журнал
- резервні копії сторінок електронного журналу
комунікаціях між закладами освіти:
- перехід учнів у межах єдиного освітнього середовища
- взаємодія вчителів.
В ідеальному варіанті сучасне освітнє середовище мало б виглядати так: професійний ментор разом з батьками і дитиною, з огляду на всі її інтереси, можливості і особливості розвитку, формують індивідуальну траєкторію навчання дитини. Навчання відбувається у комфортному для учня темпі і обсязі. Дитина може самостійно пересуватися між курсами і дисциплінами, заняттями. Теоретичні знання дитина засвоює самостійно в онлайн-форматі під кураторством ментора на платформі, практичні навички набуває в командній роботі, у живому спілкуванні з педагогами, однокласниками. Навчання має стати гнучким, воно повинно вийти за межі школи, міста, країни. Шкільна платформа moodle ─ один із засобів створення сучасного освітнього середовища.
Презентація до доповіді https://view.genially.com/664f77d5fc55d10013aa2a2a/presentation-copy-organizaciya-osvitnogo-procesu