Барна О.Б., Піндус Н.М.
Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
Стажування викладачів ІФНТУНГ на курсах підвищення кваліфікації з використанням навчальної платформи Moodle
Центр дистанційного навчання Івано-Франківського національного університету (ЦДН ІФНТУНГ) утворений у 2012 р. і з того часу виконує супровід освітнього процесу відповідно до прийнятих в ІФНТУНГ нормативних документів. Починаючи з цього ж року в університеті активно впроваджується навчальна платформа Moodle, проводяться конференції, пов'язані з інноваційними технологіями в освіті, колективом ЦДН організовується і проводиться цикл семінарів, тренінгів та курсів підвищення кваліфікації для навчально-педагогічного персоналу університету. З початком пандемії COVID-19, а пізніше і з початком повномасштабного вторгнення, питання наявності повноцінних дистанційних курсів стало надзвичайно актуальним.
З метою методичного забезпечення вказаних тренінгів, семінарів та курсів підвищення кваліфікації колективом ЦДН розроблено та впроваджено в навчальний процес для НПП університету сучасні освітні продукти у вигляді навчальних курсів, зокрема розроблені електронні курси на навчальній платформі Moodle.
Таким чином, протягом років активних військових дій на території України, в університеті були проведені такі курси підвищення кваліфікації, пов'язані з опануванням навчальної платформи Moodle:
-
з 1 лютого по 3 березня 2023 проводився цикл семінарів для НПП, мета якого полягала в отриманні теоретичних знань і практичних навиків проектування електронних курсів з використанням навчальної платформи. Програма семінару розрахована на 7 днів (1 кредит – 30 год.). За час проведення семінару 96 викладачів ІФНТУНГ успішно завершили проходження програми семінару з отриманням сертифікатів встановленого зразка;
-
для НПП ІФНТУНГ, що є відповідальними на своїх кафедрах за наповнення навчальними матеріалами та використання платформи Moodle, був проведений тренінг на тему: «Основи адміністрування системи дистанційної освіти ІФНТУНГ на платформі MOODLE". Даний тренінг обсягом 30 годин (1 кредит) зараховується як підвищення кваліфікації НПП. До початку 2023 р. успішно завершили та отримали сертифікати 24 викладачі університету;
-
підвищення професійної майстерності педагогічних працівників ІФНТУНГ (лютий-травень 2023р.) відбувалося шляхом вивчення методики та отримання практичних навиків проектування електронних курсів навчальних дисциплін за програмою: «Проєктування електронних курсів з використанням навчальної платформи Moodle» (3 кредити-90 годин) (рис. 1). Зокрема під час проходження навчання на даних курсах протягом 2022-2024 р.р. підвищили кваліфікацію понад 90 чол. НПП університету за цією програмою.

Рис. 1 Вигляд навчального курсу для НПП університету на навчальній платформі Moodle
Варто зауважити, що кожний лекційний матеріал курсу дублюється відеоматеріалом у вигляді знятої працівниками ЦДН відеолекції.
Як підведення підсумків курсів підвищення кваліфікації гарною традицією стало проведення засідання ЦДН спільно із учасниками курсів, на якому обговорюються кращі результати у вигляді електронних курсів, стан забезпечення навчальних дисциплін електронними курсами, наявні проблеми та перспективи розвитку інноваційних технологій навчання.
Зокрема, таке підсумкове засідання було проведено спільно із кафедро філології та перекладу ІФНТУНГ 22 травня 2024 р. (рис. 2).

Рисунок 2 - Засідання центру дистанційного навчання з кафедрою філології та перекладу ІФНТУНГ
Повністю сформований та апробований студентами курс сертифікується із видачею сертифіката курсу встановленого університетом зразка. Також в ІФНТУНГ усталеною практикою стало проведення семінарів та круглих столів хоча б 1 раз за навчальний рік із обговоренням кращих електронних курсів та їх номінацією.
Також 4-5 грудня 2023 р. в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу був проведений Науково-педагогічний форум «Інноваційні технології в освіті». У Форумі прийняло участь понад 200 учасників (в тому числі 12 докторів наук, 108 кандидатів наук) з 11 ЗВО України, а також ліцеїв і коледжів області. Форум «Інноваційні технології в освіті» відбувся традиційно та в режимі вебінару. Зокрема, у форумі взяли участь і виступили з доповідями відомі фахівці із дистанційного та змішаного навчання.
Враховуючи успіх проведення форуму, зацікавленість учасників та інших осіб у повторенні такого заходу, наступний форум “Інноваційні технології в освіті” відбудеться у жовтні 2024 р. у ІФНТУНГ.
Список використаних джерел
-
Рекомендації щодо впровадження змішаного навчання у закладах фахової передвищої та вищої освіти. МОНУ. Код доступу: https://mon.gov.ua/storage/app/media/vishcha-osvita/2020/zmyshene%20navchanny/zmishanenavchannia-bookletspreads-2.pdf
-
Змішане навчання: як організувати якісний освітній процес в умовах війни. ДСЯОУ. Код доступу: https://sqe.gov.ua/zmishane-navchannya-yak-organizuvati-yaki/