Піндус Н.М. - доц. каф. ІВТ, Барна О.Б. - доц. каф. ІВТ, Маланчук С.В - студент
Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу
Керована самостійна робота за допомогою навчальної платформи Moodle: досвід студента
Починаючи з 2012 року у Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу активно використовується навчальна платформа MOODLE, за допомогою якої забезпечується навчання здобувачів освіти денної та заочної форм навчання. За весь час використання платформи вона оновлювалась тричі.
Використання навчальних платформ дистанційного навчання, таких як Moodle набуло поширення під час пандемії COVID-19. Саме в цей час, коли весь світ перебував на карантині, з’явилась потреба у єдиній навчальній платформі, яка б уніфікувала формат та способи навчання та мала б способи моніторингу. Таким чином в університеті найбільшу підтримку серед викладачів отримала навчальна платформа Moodle. Після закінчення пандемії здобувачі освіти денної форми навчання повернулись в аудиторії, при цьому знизилась необхідність у використанні платформи Moodle, але через повномасштабне вторгнення росії в Україну та перехід навчальних закладів на дистанційну форму навчання поновилось активне використання платформи. На даний час викладачі використовують розроблені ними курси не тільки для студентів заочної форми навчання, але і як джерело керованої самостійної роботи студентів. Студенти мають можливість в будь-який момент зайти на навчальний курс необхідної дисципліни та переглянути лекційні матеріали, методичні вказівки до виконання практичних та лабораторних робіт, критерії та форми оцінювання, робочу програму, список додаткової літератури, питання для самостійної підготовки тощо. Разом з лекційним матеріалом на сторінку курсу також виноситься тема лекції, ключові слова, також зазвичай додаються презентаційні матеріали, відео- та аудіофайли, що значно полегшують сприйняття студентами навчального матеріалу.
На перших навчальних заняттях викладачі ознайомлюють студентів 1-го року навчання з процедурою входу на платформу за допомогою корпоративного аккаунта, а також дана інформація продубльована інструкцією для входу, яка розміщена на головній сторінці платформи https://dn.nung.edu.ua/. Завдяки інтуїтивному інтерфейсу платформи студенти можуть легко розібратись, що та як робити.
Зокрема для студентів третього курсу спеціальності 152 - Метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка доступний курс з дисципліни «Метрологія та технологічні вимірювання в нафтогазовій промисловості» (рисунок 1), де вони можуть зайти в будь який момент та переглянути лекції з цієї дисципліни, або надіслати завдання, виконані під час пари. Студенти можуть задати питання викладачу, використовуючи активність форум, та коментувати питання, подані на обговорення

а)

б)
Рисунок 1 - Вигляд електронного навчального курсу з дисципліни «Метрологія та технологічні вимірювання в нафтогазовій промисловості» на навчальній платформі Moodle: а) - загальні відомості про курс; б) - вигляд лекційного матеріалу
Також часто на курсах дається посилання на зустріч Google meet, за яким студенти можуть приєднатися, наприклад, до дистанційних консультацій по дисципліні (рис 2).

Рисунок 2 - Вигляд мультимедійної презентації та посилання на відеоконференцію до лекції
Модульний контроль може проводитись усно, у вигляді тесту або письмово і тому на курс завантажений список питань для модульного контролю, до якого студенти можуть підготуватись у будь-який момент (рисунок 3).

Рисунок 3 - Вигляд секції модульного контролю
Висновок: використання дистанційної платформи Moodle для мене, як студента денної форми навчання 3-го курсу спеціальності 152 метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка, значно спрощує доступ до матеріалів дисциплін, та забезпечує прозорість критеріїв оцінювання та дозволяє наперед ознайомитись з наповненням дисципліни. Вважаю, що електронні навчальні курси повинні набути поширення не тільки для заочної але і для денної форми навчання всіх спеціальностей та рівнів навчання університету.