Далюк Н.Я.
Приватний вищий навчальний заклад "Міжнпродний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем'янчука"
Організаційні проблеми використання системи управління навчанням Moodle
З початком повномасштабного вторгнення російських загарбників в Україну, Міністерство освіти і науки України (МОН) виступило з рекомендацією щодо припинення освітнього процесу в усіх закладах освіти та оголошення канікул на два тижні. А вже з 14 березня 2022 р. освітній процес в тих областях, у Рівненській, зокрема, де безпекова ситуація була помірною, почав потроху відновлюватися. Наступного дня Президент України підписав Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану». Відповідно до закону, для здобувачів освіти, працівників закладів освіти, наукових установ незалежно від місця проживання або перебування передбачалися державні гарантії:
організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною;
збереження місця роботи, середнього заробітку, здійснення виплати стипендії та інших виплат, передбачених законом;
гарантування місця проживання (пансіон, гуртожиток тощо) та забезпечення харчуванням (у разі потреби).
Виконання цих гарантій покладалося, у тому числі, на заклади освіти. Міністерством освіти і науки було рекомендовано встановити особливі умови навчання (індивідуальні графіки, академічні відпустки) для студентів, які перебувають у лавах Збройних сил України або територіальної оборони тощо. Формати проведення дистанційного навчання під час війни дозволялося університетам обирати самостійно, працюючи онлайн, в асинхронному дистанційному режимі, що передбачає здебільшого самостійне опрацювання матеріалу студентами та побудову власного графіку роботи та використання цифрових інструментів. Дипломні роботи могли здаватися у вигляді комплексного іспиту або в онлайн режимі.
Наш університет використовував середовище Moodle як платформу для дистанційного навчання починаючи з 2010 року для студентів заочної форми навчання, які опрацьовували матеріал у міжсесійний період. З першого курсу здобувачі вищої освіти університету отримують логін і пароль для користування усіма матеріалами, розташованими в університетській системі електронного навчання на платформі Moodle. Практично кожна освітня компонента освітньої програми підготовки здобувача вищої освіти забезпечена електронним навчальним курсом на платформі Moodle. Матеріалами дистанційних курсів викладачі університету користуються і при проведенні аудиторних занять у якості методичного забезпечення, презентаційних матеріалів, проведення поточних та підсумкових контрольних заходів.
Але формат роботи в умовах воєнного стану потребував змін, задля того, щоб здобувачі бакалаврських та магістерських програм, незалежно від свого місця перебування та умов та станів, у яких знаходиться кожен з них, отримали освіту, яка відображена у гаслі нашого університету «Якість освіти. Якість роботи. Якість життя».
Усі структурні підрозділи університету підбирали зручний формат роботи. Зважаючи на те, що у Законах України «Про повну загальну середню освіту» та «Про вищу освіту» акцентовано увагу на можливості активного застосування змішаних форм навчання та технологій дистанційного надання освітніх послуг у період воєнного стану та повоєнного відновлення, ми основною складовою інформаційного забезпечення змішаного навчання обрали електронні навчальні курси (ЕНК), розроблені на базі LMS/CMS Moodle, основною платформою для проведення відеозанять в університеті було обрано Google Meet. Організацію комунікацій всіх суб’єктів навчання було вирішено провадити за допомогою будь-яких електронних засобів (система дистанційного навчання, соціальні мережі, месенджери, електронна пошта, вебінари, інтернет-конференції, чати, форуми, платформи для відеоконференцій).
Необхідно було зважати на те, що окремі здобувачі вищої освіти, як, до речі і викладачі, знайшли прихисток за кордоном чи в Україні як ВПО, проживають далеко (близько) чи у зоні бойових дій, проживають на тимчасово окупованих чи де окупованих територіях, стали на захист країни у ЗСУ. Отже, вони мають обмежений доступ до навчального процесу. Розуміння, психологічна підтримка та особливий підхід до кожного здобувача повинні були братися до уваги кожним надавачем освітніх послуг. Тому виникла потреба у чіткій диференціації навчального процесу, перегляді вимог та термінів, відповідно до яких здобувач має виконати завдання, об’єктивного оцінювання виконаних робіт з боку викладача, чіткого роз’яснення здобувачеві, яким чином він може обрати індивідуальну траєкторію навчання і рухатися нею.
Нами було проведено ґрунтовний аналіз структури і змістового наповнення дистанційних курсів освітніх компонент, опитування здобувачів і викладачів щодо організації освітнього процесу в університеті. Це дозволило запропонувати і внести до діючих в університеті «Методичних рекомендацій щодо структури, змісту, оформлення та організації роботи з дистанційними курсами в освітньому процесі з використанням системи MOODLE» необхідні зміни. Дистанційний курс освітньої компоненти, з одного боку, повинен мати універсальний характер, тобто бути ефективним для усіх категорій здобувачів, незалежно від їх можливостей і умов. А з іншого боку, враховувати індивідуальну траєкторію навчання кожного здобувача.
Вирішення цих питань ми розпочали з розробки і оновлення дистанційних курсів в системі Moodle. Зокрема, було запропоновано викладачеві при розробці дистанційного курсу враховувати, насамперед, умови, в яких перебувають слухачі курсу, оскільки від цього залежить майбутній зміст курсу: обсяг матеріалу, домашніх завдань, формат викладення матеріалу, і взагалі – форми організації освітнього процесу. Було рекомендовано структуру дистанційного курсу доповнити презентаційними та відеоматеріалами, посиланнями на Інтернет-ресурси та курси неформальної освіти. Ці моменти викладач має чітко сформулювати у такому структурному елементі дистанційного курсу як «Методичні рекомендації студенту по роботі з дистанційним курсом».
Організувати освітній процес здобувача пропонується таким чином:
1) здобувач, що перебуває за місцем проживання, може опановувати теоретичний матеріал онлайн у синхронному чи асинхронному режимі, консультації проводяться через форум, будь-який сервіс відео конференцій чи меседжів. Тестові та практичні завдання здобувач може виконувати дистанційно, в той же час може їх презентувати на онлайн практичних заняттях чи семінарах.
2) здобувачі, які навчаються на денній формі, знаходяться у безпечних умовах проживання і навчання у безпосередній близькості до ЗВО, теоретичний матеріал опановують в аудиторіях із наданням їм доступу до матеріалів дистанційних курсів в системі Moodle для самостійної роботи, контрольних заходів. Тестові та практичні завдання можуть виконуватися як офлайн так і дистанційно;
По друге, при розробці дистанційного курсу освітньої компоненти слід враховувати її специфіку і практичну спрямованість на формування умінь та навичок. Тому вважаємо, що для дисциплін, які потребують очного відпрацювання практичних навичок, доцільно у дистанційному курсі використовувати не лише ресурси Moodlе «Завдання» або «Форум» а й передбачити можливість подання здобувачем відео звіту по виконанню конкретних завдань.
По третє, викладачеві необхідно чітко і однозначно розробити критерії, порядок, форми та методи поточного та семестрового контролю результатів навчання за конкретною освітньою компонентою з використанням дистанційних технологій навчання і усіх засобів комунікацій. У вирішенні цього питання слід врахувати «Рекомендації щодо організації поточного, семестрового контролю та атестації здобувачів фахової перед вищої та вищої освіти із застосуванням дистанційних технологій навчання» (лист МОН №1/9-249 від 14 травня 2020 р.) і адаптувати їх до особливостей освітнього процесу у конкретному ЗВО.
При використанні тестового самоконтролю рекомендуємо його проводити після опанування здобувачем теоретичного матеріалу (перша спроба) і після практичного заняття (друга спроба). Налаштування тесту для самоконтролю має передбачати, що по завершенні тесту здобувач бачить де помилився і якою має бути правильна відповідь. Для семестрового контролю, вважаємо, не слід встановлювати жорсткі строки їх складання (бажано надавати можливість їх вирішення протягом доби), крім того доцільно надавати слухачам 3-4 спроби та зараховувати найкращу оцінку. Що стосується банку тестових питань, то на рівні університету, було прийнято рішення, що для семестрового тесту це має бути не менше 120 різнопланових питань, а для атестаційного – не менше 450. Якщо для засвоєння окремих тем, модулів, інших змістових частин навчальної дисципліни були рекомендовані до вивчення дистанційні курси на зовнішніх платформах онлайн-курсів (що зазначено у методичних рекомендаціях по роботі з дистанційним курсом), наявність сертифікату або іншого підтвердження про успішне завершення курсу може зараховуватись у вигляді балів за відповідні змістові частини. Кількість балів, які здобувач вищої освіти набрав за виконання завдань поточного контролю в асинхронному режимі, викладач враховує при семестровому оцінювання поряд з кількістю балів, набраною здобувачем вищої освіти в синхронному режимі і під час аудиторної роботи.
По завершенні вивчення освітньої компоненти, працівниками центру забезпечення якості вищої освіти університету проводиться анонімне опитування здобувачів. Результати опитування доводяться до відома викладачів і є підставою для внесення змін як і в організацію освітнього процесу так і у зміст освітніх програм, освітніх компонент та електронних навчальних курсів.
Зазначені вище пропозиції обговорювалися на офлайн та онлайн зустрічах зі здобувачами, на нарадах з керівниками структурних підрозділів та зборах викладачів кафедр університету. Для інформованості здобувачів і викладачів університету про зміни і нововведення та допомоги в організаційних питаннях, працівниками відділу координації навчання студентів з елементами дистанційної форми у електронній системі дистанційного навчання університету було створено віртуальний методичний кабінет для викладачів і студентів у якому розташовані законодавчі, нормативні, розпорядчі, інструкційні матеріали, презентації, відеоролики тощо. У електронній СДН розташовано розклад занять по факультетах у Google Meet. Дистанційні курси освітніх компонент на платформі Moodlе скомпоновані за рівнями вищої освіти на освітніми програмами для кожного рівня. Вважаємо, що, на даний момент, така структура є зручною для усіх учасників освітнього процесу.
Підсумовуючи проведене дослідження можемо зробити наступні висновки:
1. Система управління навчанням Moodle зручна і проста у використанні, може бути інтегрованою до єдиної інформаційної інфраструктури для обробки інформації в сфері освітньої, наукової та профорієнтаційної діяльності університету.
2. Зміст дистанційних курсів має постійно оновлюватися і доповнюватися відповідно до запитів усіх зацікавлених осіб освітнього процесу.
3. Комплексне використання в навчальному процесі соціальних мереж та соціальних сервісів збагачує його зміст, формує креативність та сприяє засвоєнню таких важливих навичок, як критичне мислення та колективна творчість.
Ми можемо дискутувати про переваги та недоліки організації освітнього процесу у змішаному форматі, але реальність вимагає від нас подальшої співпраці у цьому напрямі між усіма учасниками, зацікавленими у якісному наданні та отриманні освітніх послуг. Зокрема, у напрямі підвищення самомотивації і мотивації учасників освітнього процесу, розширення методів і методологій дистанційного навчання, оптимізації засобів і методів оцінювання здобутих компетентностей. Превентивні і планові заходи, щодо організації освітнього процесу у змішаному форматі, дозволять забезпечити якісну підготовку здобувачів вищої освіти усіх рівнів.
Список використаних джерел
-
Деякі питання організації дистанційного навчання: Наказ Міністерства освіти і науки України від 08.09.2020 р. № 1115. https://zakon.rada.gov.Ua/laws/show/z0941-20#Text
2. Лист Міністерства освіти і науки України від 06.03.2022 №1/3371-22 «Про організацію освітнього процесу». https://uon.cg.gov.ua/web_docs/2143/2022/04/docs/1_3371-22.pdf
3. Інформаційний бриф: Освітній процес у ЗВО під час воєнного стану в Україні Матеріали розроблено Програмою USAID RANG з метою аналітичної підтримки роботи Парламенту. Червень, 2022, № 18